Zabiegi ThuLEP

BPH (łagodny rozrost prostaty), ze względu na powszechność występowania, zmusza urologów do poszukiwania coraz to nowszych i bezpiecznych metod leczenia tej choroby. Od wielu lat TURP (przezcewkowa elektroresekcja prostaty) jest „złotym standardem” wśród wielu różnych metod operacji prostaty. Przez wiele lat próbowano udoskonalać tę metodę, ostatnio chociażby wprowadzając różne warianty elektroresekcji bipolarnej. Miało to na celu zmniejszenie ryzyka powikłań. Nadal jednak ryzyko krwawienia po operacji prostaty jest bardzo duże, stanowi około 20%. Pojawienie się laserów w praktyce urologicznej było przysłowiowym ”światełkiem w tunelu” w poszukiwaniach nowej, bezpiecznej metody endoskopowego leczenia BPH.

Dlaczego laserowe operacje prostaty są najlepszym wyborem w łagodnym rozroście prostaty?

– Krótki pobyt (24 godziny) w szpitalu
– Mała inwazyjność co daje szybki powrót do zdrowia
– Precyzja i skuteczność, która redukuje ryzyko powikłań śród i pooperacyjnych

PRECYZJA = BEZPIECZEŃSTWO

– szybki powrót do normalnej aktywności zawodowej,
– usuniecie cewnika 12 godzin po zabiegu,
– dostęp endoskopowy przez cewkę tzn. bez ciecia powłok brzusznych,
– po operacji odstawiamy leki na prostatę.

Operacja prostaty w Szpitalu Specjalista

W Szpitalu Specjalista do wykonywania operacji prostaty wykorzystujemy nowoczesny laser Thulowy Cyber TM 200 firmy Quanta o mocy 200 W . Laser Thulowy emituje falę o długości 2010 nm doskonale sprawdza się do cięcia i waporyzacji tkanki prostaty. Fala o długości 2010 nm cechuje się dobrą koagulacją naczyń krwionośnych co skutkuje tym, że taka operacja prostaty jest prawie bezkrwawym zabiegiem. Taka długość fali ze względu na dużą absorpcję w środowisku wodnym jest znacznie bezpieczniejsza dla pacjenta w porównaniu z dotychczas stosowaną 980 nm emitowaną przez laser Diodowy. Znacznie mniejsza głębokość penetracji w głąb tkanek zmniejsza dolegliwości pooperacyjne i zabezpiecza pacjenta przed powikłaniami śród i pooperacyjnymi. Znacznie większe bezpieczeństwo, duża skuteczność oraz mniejsze krwawienie podczas zabiegu zdecydowały, po kilku latach użytkowania lasera Diodowego, o nowej inwestycji i zakupie lasera Thulowego. Obecnie na świecie do operacji prostaty stosuje się głównie dwa rodzaje lasera: KTP oraz laser Thulowy.

Operacja prostaty przy pomocy lasera Thulowego jest tańsza od KTP (zielony laser) oraz pozwala na wycięcie znacznie większej ilości tkanki prostaty oraz zbadanie jej przez histopatologa celem wykluczenia zmian nowotworowych. Podczas zabiegu występuje niewielkie krwawienie, ponieważ w czasie cięcia tkanek stercza dochodzi do całkowitego zamknięcia naczyń przez waporyzację tkanek otaczających włókno. Płytka penetracja wiązki lasera w głąb tkanek, jedynie 0,2-0,5 mm, znacznie zmniejsza dolegliwości pooperacyjne zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo zabiegu. Po opisanej operacji prostaty do pęcherza moczowego wprowadzamy cewnik, który usuwamy następnego dnia rano, przed wypisaniem pacjenta do domu.

Dzięki temu pacjent po takiej operacji prostaty już następnego dnia samodzielnie oddaje mocz bez cewnika i może być 24 godziny po zabiegu wypisany do domu.

Obecnie wyróżniamy kilka typów przezcewkowych endoskopowych operacji prostaty wykorzystujących energię lasera do leczenia BPH:

  • ThuLEP – laserowa enukleacja prostaty
  • ThuVARP – laserowa resekcja prostaty
  • ThuVAP – laserowa waporyzacja prostaty
  • LVRP – laserowa waporesekcja prostaty

W ostatnim okresie wzrosło zainteresowanie laserową waporesekcją i enukleacją stercza ze względu na poszukiwanie metody, która mogłaby konkurować z TURP(przezcewkową elektroresekcją prostaty). LEP polega na nacięciu i enukleacji płata środkowego, a następnie obu płatów bocznych stercza i przemieszczeniu ich do wnętrza pęcherza moczowego. Wycięta tkanka jest następnie rozdrabniana we wnętrzu pęcherza moczowego za pomocą morceleratora i po tym odsysana do pojemnika, urządzenia ssącego.
Ogólny schemat takiej operacji prostaty przedstawia rycina 1.

ThuLEP

Bogate zaplecze sprzętowe

Zabieg Laserowej Enukleacji Prostaty wymaga bogatego zaplecza sprzętowego. Oprócz lasera, resektoskopu lub cystoskopu laserowego ze stałym przepływe, potrzebny jest morcelerator z urządzeniem ssącym do ewakuacji wyciętych tkanek stercza. W Szpitalu Specjalista posiadamy nowoczesny zestaw endoskopowy do laserowej operacji prostaty wraz z morceleratorem Piranha firmy Richard Wolf oraz cyfrowy tor wizyjny z kamerą endoskopową HD pozwalający operować przy doskonałej widoczności podczas całej operacji. Materiał tkankowy uzyskany podczas operacji prostaty jest wysyłany do badania histopatologicznego do firmy Diagnostyka Olympus Consilio w Łodzi i oceniany przez grupę doświadczonych patologów.
Przed zabiegiem laserowej resekcji prostaty konieczna jest konsultacja kwalifikacyjna w Poradni Urologicznej Szpitala Specjalista. Po zabiegu operacyjnym pacjent pozostaje pod opieką naszych urologów.

KONTAKT